Mafie doporučuje: Max Payne | Doom | Kamasutra | Internetové obchody | Nick | Moet | Cypress Hill | E-shop | Prodej domén | ?

Mafia 2 je pokračování 3D akční počítačové hry Mafia: The City of Lost Heaven, vydané roku 2002. Její vývoj byl oznámen 21. srpna 2007, na herní výstavě Leipzig Games Convention. Vývojářem je 2K Czech (Illusion Softworks). Hra je určená pro PC, PlayStation 3 a Xbox 360.

Technologie

Mafia II využívá The Illusion Engine, který v 2K Czech vyrobili přímo pro potřeby hry. S jeho pomocí se dle slov vývojářů úspěšně daří minimalizovat hadwarové nároky hry, aniž by tím trpěla kvalita grafického zpracování, které se zatím zdá být na velmi vysoké úrovni. O demolici modelů se bude starat technologie NVIDIA PhysX, která hráči dovolí zdemolovat karosérii (nejen svého) auta či rozstřílet sklo, přičemž veškerá takováto fyzika působí velice realisticky a technologie 3D Vision. Jako první hra bude mít funkci NVIDIA Apex Clothing. Je to simulace látek a oblečení, díky ní budou vypadat modely postav realističtěji. Modely by měly odpovídat na změny ve větru, zapalovat oheň, atd. Mafii 2 asi půjde spustit v plně stereoskopickém 3D.

Gameplay

Oproti prvnímu dílu bude v pokračování zastoupeno automatické obnovování zdraví, které je např. v sérii Call of Duty. Dle hráčem nastavené obtížnosti se pak bude odvíjet, do jaké míry se při zranění hráčovo zdraví obnoví. Ve hře je možno po stisku klávesy se krýt za okolními předměty a z poza nich střílet (jako například v Gears of War).

Vozidla

Vozidla

Ve hře bude tentokrát k dispozici také výběr realističnosti řízení vozidel – budeme moci zvolit mezi arkádovým stylem jízdy, který nebude vyžadovat tolik hráčových zkušeností, a mezi realistickým stylem jízdy, který se více blíží tomu, jaký byl u prvního dílu hry. Dokonce jde i auta různě upravovat – měnit laky, kola, atd. Ve hře jsou auta z různých období, a to: předválečná, válečná a poválečná. Auta jde do těchto kategorií rozdělit podle materiálu (v poválečném USA byl nedostatek železa a proto výrobci aut dělali některé části aut ze dřeva – střecha, dveře…) a někoika dalších znaků. Ve hře se vyskytuje autobus, nákladní vůz a mnoho dalších vozidel. Ve hře jsou dokonve i tzv. hot rody, tedy auta které si podomácku upravily a vylepšily lidé. Tyto auta skutečně existovala, bohužel evropané o nich nikdy neslyšeli a proto si myslí, že je to výmysl.

Zbraně

Ve hře se opět vyskytují zbraně z prvího dílu, několik je jich však přidáno. Mezi “staré” patří: Colt 1911 (v ukázkách jde vidět verzi s prodlouženým, a tím pádem větším, zásobníkem), revolver S&W Model 10, Thompson M1928 a opakovací (pumpovací) brokovnice. Mezi “nové” patří: brokovnice Remington 870, MP40 (německý válečný samopal), M3 Grease Gun (americký válečný samopal – tzv. olejnička) a MP 28 (samopal) případně MG42 (německý válečný kulomet) a mnoho dalších nových zbraní. Ze “studených” zbraní tu je například nůž a baseballová pálka.

Město

Příběh se odehrává ve fiktivním americkém přístavním městě Empire Bay (dříve Empire city), jehož předlohou se staly San Francisco a New York, s vlivy Chicaga a Detroitu. Na ploše přibližně 16 čtverečních kilometrů hráč bude moci potkat známé monumenty nového světa – např. Woolworth Building, Empire State Building, Brooklyn Bridge nebo Golden Gate Bridge. Dále je Empire Bay rozděleno na několik městských čtvrtí, z nichž každá má svou charakteristickou kulturu a zajímavosti. Navštívit tak budeme moci například Čínskou nebo Italskou čtvrť, ve kterých organizovaný zločin jen kvete. Hráč bude moci rovněž navštívit několik desítek interiérů, a to bez jakéhokoliv načítání, při pobytu v interiérech tedy bude moci sledovat, co se právě děje v exteriérech a naopak.

Lokace

Město i jednotlivé lokace se mají během hry měnit. Jako příklad je často uváděn Joeův byt. Ve hře má projít celkem třemi změnami.

 • 40.léta – je konec války a v USA je skličující čas. Byt vládne domáckými barvami a je vybaven starým nábytkem.
 • 50.léta – Začátek – Po vstupu světa do padesátých let, všechno vypadá zajímavěji. Lidé začínají vyjadřovat sebe sama. Joe nakupuje nové a drahé kusy nábytku – nová televize.
 • 50.léta – Průběh – Joe vkládá všechny peníze do realizace vlastních snů. Byt znázorňuje nabytý majetek. Naneštěstí také jeho trochu excentrickou povahu.

Hlavní postavy

Hlavní postavou v Mafii 2 je mladý Vito Scaletta, jenž měl už před nástupem do Mafie nějaké zkušenosti se zločinem. Začínal na malých krádežích z kterých se postupně dostal například až k “štípání” aut. Jeho dlouholetý přítel, Joe Barbaro, mu bude pomáhat a krýt záda v podstatně větším počtu misí, než v prvním dílu. Naopak Henry Tomasino Vitovi pomůže se do Mafie dostat. Sám už tam nějaký ten pátek je a tak občas poradí, co a jak dělat dál. A nakonec, hlava celé rodiny, Don Luca Gurino. Energický muž ve středních letech, který má smysl pro humor a nepohrdne tlustým, krvavým steakem.

Dabing

Společnost Cenega Czech coby český distributor hry potvrdila, že na domácí trh uvede kompletní českou lokalizaci. S jistotou se očekává lokalizovaná verze hry pro PC, Playstation 3 a Xbox360. Cenega Czech také nedávno uvolnila informaci že verze s CZ dabingem má mít v sobě zabudovaný i anglický dabing, jestli ale bude s Českými titulky to už nevíme. Oficiální seznamy dabérů, podílejících se na tvorbě české verze, ještě nebyly zveřejněny, počítá se však s herci, jakými jsou například Vlastimil Zavřel, Jan Šťastný, či Tereza Bebarová.

Hudba

Hudba je ve hře velmi důležitým prvkem pro navození atmosféry. 2K Games se nechalo slyšet, že právě Mafia 2 je titulem, který má zatím největší soundtrack ze všech jejích dosavadních titulů. Setkáme se jak s dobovou hudbou počátků dvacátého století, tak s originálními díly přímo z dílen 2K Czech, které v listopadu 2009 začal nahrávat Pražský filmharmonický orchestr. Hlavním skladatelem a autorem hudby v 2K Czech je Matúš Široký, který na ozvučení pracuje společně s externistou, kterým je Adam Koruc.

Ve hře jsou tři rádia (Empire City Radio, Classic Radio a Delta Radio), které mají mít přes sto skladeb a písní, ze čtyrycátých a padesátých let. Rádia se vyskytují nejen v autech ale i domácnostech, garážích atd.

Sběratelská edice

26.května 2010 byla oznámena sběratelská edice ke hře. Edice bude obsahovat:

 • Obal SteelBook hard case s vyraženým logem
 • Made Man Pack: Volný přístup ke stahovatelnému obsahu (obasahující několik luxusních aut, hot rodů a oblečení)
 • Hardcover Art Book: Sto-stránková kniha s nákresy ve tvrdých deskách ukazující umělecký design hry
 • Mafia II Orchestral Soundtrack: Skladby nahrané pražským filharmonickým orchestrem
 • Mapu Empire Bay

Stahovatelný obsah

Ke hře, stejně jako k mnoha dalším hrám, bude postupně dodáván dodatečně stahovatelný obsah. Budou to další auta a oblečení.

 • Vegas Pack: Dvě auta a dva obleky pro Vita.
 • Greaser Pack: Dva hot rod speedstry a dva nové obleky pro Vita, jeden s koženou bundou a těžkými boty a kožené zavodnické oblečení.
 • War Hero Pack: Dva vozidla ve vojenském stylu a dva nové, armádou inspirované, obleky obsahující plnou unformu a maskáče.
 • Renegade Pack: Dvě nové auta, malé sportovní kupé a hot rod. Kožené a plátěné obleky pro Vita.